Analogové systémy

Jedná se o nejvíce dosud využívané systémy, které se vyznačují dlouhou životností a stabilitou. Při nákupu těchto systémů jejichž top je označován za 960H (960x576px) je zapotřebí důsledně sledovat dva nejdůležitější parametry záznamového zařízení DVR a to rozlišení záznamu a snímkování. DVR je možné zakoupit od různých prodejců, kteří neuvádějí nebo záměrně matou kupujícího parametrem OBRAZ nebo ZOBRAZENÍ, který je vždy vyšší než záznamové přehrávání (jedná se pouze o rozlišení zobrazení life). U analogového DVR záznamu proto pečlivě chtějte vědět o jaké nejvyšší rozlišení záznamu se u konkrétního modelu jedná 320x288px. (CIF), 720x288px. (HD1), 720x576px. (D1) a nejvyšší 960x576px. (960H). Druhým méně však důležitým parametrem je snímkování a to opět ze záznamu (ne life). Zde je top parametr tvn. REAL-TIME tedy 25 snímků za sekundu na jeden kanál což značí absolutně plynulý pohyb.  Většinou se záznam může pohybovat okolo 12 snímků na kanál, což v praxi pouze vykazuje menší zpomalení záznamu které není nijak zvlášť viditelné. Pokud se snímky pohybují okolo 6 na jeden kanál, dochází již k trhanému záznamu (najdete hlavně u 8 a 16 kanálových DVR). Pozor také na skutečnost, že prodejce uvede parametr snímků, ale neuvede v jakém rozlišení! Je potom možné že v nejvyšším rozlišení bude počet snímků mnohem nižší než uvedený údaj počtu snímků, který je platný pro naopak rozlišení nejnižší. Závěrem tedy důležitá rada, pokud není u DVR zcela jasně uvedeno jaké rozlišení a snímkování ze záznamu zařízení podporuje je lepší se tomuto nákupu raději vyhnout i za předpokladu lákavě nízké ceny.

bmp

Analogová

záběr z kamery analog D1

Analogové kamery

Tyto kamery se stále hojně využívají a to z důvodu dlouhé životnosti hlavně snímacích čipů CCD. V poslední době jsou tyto čipy nahrazovány stále se zdokonalujícími čipy CMOS, které zaujímají přední místo hlavně u megapixelových HD kamer. Tyto čipy potom v analogovém rozlišení do 960H vynikají nižší pořizovací cenou a poměrně slušnou kvalitou a to hlavně kvůli IR-CUT filteru, který napomáhá těmto kamerám k vyšší kvalitě obrazu (čipy CCD tento filter nepotřebují). Je také třeba si uvědomit, že na kvalitu obrazu je také hodně důležitý úhel záběru a kvalita objektivu. Pokud kamera disponuje nastavitelným varifokálním objektivem, je možné po nastavení užšího úhlu záběru docílit lepšího obrazového rozlišení a tím větší detail snímaného objektu hlavně u vzdálenějších snímaných ploch. Pokud použijete analogovou kameru s nejširším objektivem 3,6mm (85°) do snímané vzdálenosti cca 5 až 7m bude obraz ještě poměrně kvalitní, pro vyšší vzdálenosti záběru proto doporučujeme použít již kamery s varifokálním objektivem (nastavitelným úhlem záběru na těle kamery).


AHD analogové systémy

Stále častěji se začínají objevovat na našem trhu AHD (analog HD) kamerové systémy, které umožňují HD rozlišení od 1Mpx do 5Mpx. Tyto systémy budou zřejmě postupně nahrazovat klasické analogové systémy s rozlišením 960H (960x576px) a jejich nespornou výhodou je možnost kombinovat AHD s analogem 960H, tedy například vyměnit pouze staré DVR za AHD DVR společně s například dvěmi kamerami a dalších například pět ještě ponechat ze starého systému a postupně tyto měnit. Kombinovat se dají i opačně a to použít AHD kameru ke stávajícímu klasickému analogovému DVR.Výhoda tohoto systému je nesporně cena a stejná technologie přenášení obrazu jako u klasického analogu tedy po koaxiálním kabelu nabo po UTP za pomocí twistových sad, které najdete v našem příslušenství. Lze samozřejmě použít i stávající kabeláž z analogu.

AHD

záběr z kamery 1Mpx

Systémy AHD, CVI, TVI    

Kamery těchto systémů jsou osazeny pouze megapixelovými čipy CMOS, které dokážou nabídnout za pomocí IR-CUT filteru nesrovnatelně ostrý obraz v HD rozlišení až 5Mpx v porovnání s klasickým analogem. Tyto kamery je také možné za pomocí OSD menu přepnout na analogový režim s rozlišením 960H (960x576px) a použít do těchto systémů. Nabídka také zahrnuje známé varifokální kamery s nastavitelným úhlem záběru na těle kamery pro dosažení ještě lepšího obrazového rozlišení.


záběr z kamery 2Mpx - Full HD

HD CVI


Ceny systému dle parametrů

Je zapotřebí vždy porovnávat parametry kamer a záznamového zařízení. Levný systém většinou využívá HD rozlišení 1Mpx a tak pokud porovnáváte např. se systémem v rozlišení 2Mpx nebo 4Mpx bude vždy základní cena odlišná dle zvoleného parametru. U záznamových zařízení je také důležité snímkování v daném rozlišení, které má také vliv na konečnou cenu. Tedy pokud si myslíte že jste koupili levně může to mít za následek horší parametr Vašeho systému.

CIF vs VGA vs D1 vs 960H vs 720P vs 1080P:
Porovnání systémů