BLC vs HLC vs WDR režim kamery

Existuje řada parametrů bezpečnostních kamer, o kterých běžný uživatel nemá povědomí. Prodejci (nebo i výrobci) někdy zneužívají tento fakt a nabízejí kamery s těmito vlastnostmi nebo doplňky i když je kamery nemusí mít. Účelem toho článku je obeznámit uživatele s těmito vlastnostmi a umožnit jim chytrý výběr při rozhodování u nákupu bezpečnostních kamer.

Vychytávky jako jsou BLC (Backlight Compensation), HLC (Highlight Compensation), WDR (Wide Dynamic Range) a další jsou důležité pro kvalitu a čisté zobrazení v různých světelných podmínkách, které mohou nastat v průběhu dne. Tyto vlastnosti jsou značně populární a v důsledku toho mnoho výrobců levných kamerových čipů (komponent) je uvádí ve specifikacích svých produktů pro zlepšení prodejnosti. Problém je, že tyto vlastnosti jsou úzce spjaty s vlastnostmi snímače a signálního procesoru (DSP), kterými je kamera obdařena. Bez kvalitních komponent nejsou levné kamery schopny dostat výrobcem proklamovaných parametrů a zanechávají uživatele zklamanými z celkové kvality zobrazení. Pro využití současných bezpečnostních aplikací jsou tyto parametry velice důležité pro dohled, aby byly rozlišeny detaily a co se děje v zóně zájmu. Dávejte si pozor při koupi kamer na jejich kvalitu. Ušetří Vám to spoustu času a starostí se zjišťováním příčin špatného obrazu a přeinstalováním kamer.

Co je HLC ?

Kompenzace HLC je funkce, která byla vytvořena z nouze v důsledku přeexponování ze silných zdrojů světla, jako jsou světlomety a reflektory. Tato funkce snímá silné zdroje světla ve snímku a kompenzuje expozici na těchto místech, což vede ke zvýšení celkové kvality. HLC je velmi užitečné při prevenci oslepení bezpečnostních kamer v noční době od reflektorů. Od bezpečnostních kamer, které jsou umístěny na parkovištích a vjezdů, se očekává čitelnost SPZ. Toho však nelze dosáhnout bez funkce HLC vzhledem k oslňujícímu charakteru světlometů. Pomocí funkce HLC, která je dnes dostupná prakticky ve většině bezpečnostních kamer, je možné snížit oslnění ve videu do té míry, a aby bylo možné vidět poznávací značky na pomalu se blížících nebo stojících vozidlech. Horší situace nastává v případě rychlejšího pohybu vozidla (od 10 km/h). Zde je nutno použít kamery speciálně navrženy pro tento účel, které obsahují řadu další funkcí navíc k HLC pro rozeznání SPZ. Jednou z takových funkcí je kontrola rychlosti uzávěrky.

HLC

Co je BLC ?

Tuto schopnost začali nabízet výrobci kamer teprve nedávno. V praxi se jedná o to, že pokud někdo stojí před oknem nebo vchází do budovy, tak obvykle bývá za člověkem přebytek přirozeného světla. Kamera namířená na takovýto objekt pak přebírá nadmíru světla z pozadí a objekt pak bývá zatemněný nebo je viditelná pouze silueta. Taková situace je obvykle nepřijatelná pro bezpečnostní personál při detekci osob. 

BLC je schopnost kamery, která je vytvořena pomocí digitálního signálního procesoru (DSP). Tento optimalizuje expozici popředí a pozadí videa tím, že ji nastaví různě pro různé regiony a tyto regiony spoji do jediného snímku. V regionech s nízkou nebo vysokou úrovní světla je korigována expozice na přijatelnou mez. Je potřeba si však uvědomit, že technologie BLC má své omezení v případě příliš velikého rozdílů jasů regionů (popředí a pozadí). V takovém případě je technologie WDR jasným vítězem.

Co je WDR?

Podobně jako BLC je technologie WDR založena na stejném principu, ale zachází ve zpracování signálu dál a poskytuje vyrovnanější obraz v případě velkého rozsahu světelných podmínek obrazu. WDR pomáhá vyrovnávat vybledlé video, které má velký dynamický rozsah. Dynamický rozsah je obecný termín pro rozdíly v poměrech mezi měřitelnými jednotkami čehokoliv. Pro WDR je to poměr mezi nejsvětlejšími a nejtmavšími elementy obrazu. Toto nastává obzvláště v místech s velkým množstvím denního světla jako kanceláře nebo prodejny s velkými okny. Kamery, které obsahují WDR,  jsou opatřené dvěma obrazovými snímači. Jeden z těchto snímačů je určen pro vysoké rychlosti, druhý pro nízké rychlosti zachytávání videa nebo obrazu. Tyto snímače pracují společně, aby poskytly jeden vyvážený a nevybledlý obraz. Zachytávány jsou dva snímky, namísto jednoho jako u obyčejné kamery. První snímek obsahuje obraz  běžných světelných podmínkách, zatímco druhý snímek je proveden ve vysoké rychlosti pro zachycení obrazu se silným světlem v pozadí. Obrazový procesor pak zkombinuje dva snímky do jednoho, aby tento obsahoval vyvážený obraz jak pro vnitřní tak i pro vnější světlo. Tato vlastnost je zcela závislá a omezena použitým obrazovým snímačem, který je integrován do kamery. Tento parametr by měl být důležitým při výběru správného typu kvalitní kamery.